Nacházíte se: Úvod » INFO ZDARMA » REALITNÍ SERIÁL » 37 - VYVLASTNĚNÍ

37 - VYVLASTNĚNÍ

Od 1. ledna 2007 nabyl účinnosti kontroverzní "vyvlastňovací zákon"

Od 1. ledna 2007 nabyl účinnosti kontroverzní "vyvlastňovací zákon", prosazený navzdory odmítnutí Senátem a prezidentem republiky. Tento zákon upravuje, kdo a za jakých okolností vás může připravit o majetek, stejně jako pravidla pro určování výše kompenzace. Asi mnohé z vás, podobně jako mne, zarazí, jak je vůbec možné, že by za mnou mohl někdo přijít a říct mi: „Tahle zahrada už ti nepatří, teď patří mně“. To je přeci proti zdravému rozumu i proti Listině základních práv a svobod, která zaručuje nedotknutelnost vlastnického práva… Je to tak, nicméně i Listina základních práv a svobod připouští existenci situace, kdy bude nutné upřednostnit tzv. veřejný zájem před zájmem jednotlivce. Jistě známe mediálně propíraný případ farmářky, přes jejíž pozemky měla vést část silničního systému. Zde se právě setkáváme s prvním možným horkým bodem – co je to „Veřejný zájem“? Zákon č. 184/2006 Sb. proto jasně definuje tento pojem a jde samozřejmě ještě dál. Všeobecně je rozšířená domněnka, že vyvlastnění znamená zabavení majetku bez jakékoliv náhrady. Opak je pravdou, zmíněný zákon určuje, jakou kompenzaci získá majitel za vyvlastněný majetek – je to většinou peněžní nebo předmětná kompenzace. To znamená, že vyvlastněnému může být vyplacena finanční náhrada nebo mu může být poskytnuta jiná nemovitost v odpovídající hodnotě. Tuto hodnotu samozřejmě stanoví nezávislý znalec. „Vyvlastňovací zákon“ také naprosto striktně určuje podmínky, za kterých je vyvlastnění zrušeno – například když vyvlastnitel nezaplatí vyvlastněnému náhradu za vyvlastnění do uplynutí 30 dnů ode dne uplynutí určené lhůty. Kdybychom měli obsah zákona shrnout do několika vět, mohlo by to vypadat takto: Vyvlastnění lze provést jen v rozsahu určeném zákonem, za zákonem stanovenou náhradu a lze se proti němu bránit.

V tomto článku byly použity informace mých kolegů, autorů stránek www.makler-radi.cz

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 31
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika
27.5.2024 - Pokud si hodláte pronajmout v soukromém činžáku dvě tři kanceláře nebo prostor pro malý obchůdek či provozovnu, bude uzavření standardní nájemní smlouvy otázkou několika dnů. Stačí..

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě
22.5.2024 - Starých činžovních domů, které nabízejí byty v osobním vlastnictví, není málo. Ne všechny prošly rekonstrukcí, a tak vybrat si byt v takovém domě znamená počítat také s obdobím prachu,..

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí
20.5.2024 - Prodej luxusního bytu či domu není jen o jeho ocenění a prezentaci na realitním serveru. V mnoha ohledech se jedná o nadstandardní proces, který vyžaduje odlišný přístup než prodej..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman