Nacházíte se: Úvod » INFO ZDARMA » ZNALECKÝ POSUDEK JE POTŘEBA

ZNALECKÝ POSUDEK JE POTŘEBA

Bez znaleckého posudku byt raději neprodávejte. Může se vám to prodražit

Od začátku letošního roku může finanční úřad stanovit daň z převodu nemovitosti bez znaleckého posudku. Jenže ne všechny nové možnosti jsou dobré. Prodej nemovitostí se tak zkomplikoval a prodávající se často dočká vyšší daně, než předpokládal.

 

Finanční úřad tedy od počátku roku 2014 má pravomoc stanovit znalecký posudek sám. K jeho výpočtu už nepotřebuje znalecký posudek. Při výpočtu daně z převodu nemovitosti se tak finanční úřad drží hlavně cenových map a reálná cena nemovitosti může být vyšší, než byla kupní. Následně se daň vypočítá z jiného základu a prodávající pak zaplatí na daních víc peněz, než předpokládal.

Pokud se výpočet daně nechá jen na finančním úřadě, je to pro prodávajícího často sázka do loterie, protože nelze odhadnout, jakými parametry se bude skutečně zabývat.

Problém je v tom, že finanční úřad by měl kromě cenové mapy vycházet také ze stavu dané nemovitosti a jejímu stáří, případně i účelu. S tím souvisí i energetický průkaz nemovitosti.

Posudky doporučují i finanční úřady

Sami finanční úřady tak znalecké posudky doporučují. A to je důvod, proč se odborníci přiklání k tomu, aby si klienti nechali znalecký posudek vyřídit. „Na znaleckém posudku může majitel nemovitosti ušetřit v průměru 2,5 až 5 tisíc korun. Při jeho nedodání se ale vystavuje riziku, kdy bude muset daň z prodeje nemovitosti doplácet mnohem více

 Poplatník se může rozhodnout, zda si zpracuje znalecký posudek sám, nebo zda výši daně nechá posoudit finančním úřadem. Toto rozhodnutí specifikuje v daňovém přiznání. V případě, že znalecký posudek dodá sám, musí se jím finanční úřad řídit.

Existují ale také nemovitosti, pro jejichž prodej musíte mít znalecký posudek stále vyhotoven. Jde například o zatím nedokončenou stavbu, lesní pozemek s lesním porostem nebo pozemek, který je vodní plochou.

Na problémy se znaleckým posudkem u daně z převodu nemovitosti, také upozorňujeme. Setkali jsme se například s případem, kdy prodávající využil nové možnosti a finančnímu úřadu doložil pouze kupní smlouvu. Následně se divil, když mu finanční úřad vyměřil nedoplatek na dani a prodávající musel doplácet několik tisíc korun. Finanční úřad totiž na základě cenových map rozhodl, že cena v místě obvyklá je vyšší, než za jakou byla nemovitost prodána.

Odborníci se tedy shodují na tom, že by si prodávající měli nechat znalecké posudky i nadále zpracovávat.

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 35
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Jak probíhá zastavení nemovitosti při čerpání hypotéky

Jak probíhá zastavení nemovitosti při čerpání hypotéky
22.4.2024 - Již jsme v minulých článcích probírali, jakou nemovitostí lze ručit za hypotéku, tedy ji „zastavit bance“. Většinou je to nemovitost, kterou kupujeme, a pokud nestačí, ručí se ještě..

Pokles cen starších bytů se zastavil

Pokles cen starších bytů se zastavil
19.4.2024 - Příznivá prognóza vývoje trhu bydlení v České republice vychází z očekávání, které jsme definovali začátkem letošního roku. Co nás zaskočilo v únorových datech je právě jeden z parametrů,..

Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?

Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?
18.4.2024 - Neplacení za dodávky elektrické energie je nejčastějším důvodem, proč může dojít k jejímu odpojení. Každý byt má svůj elektroměr, a tak ale neplacení elektřiny je vždy záležitostí..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman