Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 5
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Bude rok 2020 ve stavebním spoření lepší než ten loňský?

Bude rok 2020 ve stavebním spoření lepší než ten loňský?
16.1.2020 - Stavební spořitelny v posledním měsíci loňského roku uzavřely 4257 úvěrů, což je o 3,2 % méně než v roce předchozím, v celkovém objemu 4,677 miliard korun. Oproti stejnému období..

Bydlíte u vody? Možná máte šanci vyrobit si ekologickou energii

Bydlíte u vody? Možná máte šanci vyrobit si ekologickou energii
14.1.2020 - Vodní elektrárny patří k ekologicky nejšetrnějším způsobům získávání elektřiny, zejména díky nízké produkci emisí. Počet malých vodních elektráren pomalu, ale přece jen roste.

Jaké jsou hlavní povinnosti stavebníka při přípravě a provádění stavby?

Jaké jsou hlavní povinnosti stavebníka při přípravě a provádění stavby?
13.1.2020 - Povinnosti a odpovědnost osob při přípravě a provádění staveb je dána pro stavebníka § 152 stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Stavebník musí splnit všechny povinnosti a zajistit řádné..

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

Zdravím realiťáky a všechny příznivce této skupiny.

14.2.2018 Přísné zkoušky pro makléře..konečně se dočkáte profesionálů ve svém oboru více »

Kontrolujte si prázdné domy,které neobýváte

8.12.2017 Nezvaní návštěvníci ve vašich dprázdných domech. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » INFO ZDARMA » EXLUZIVNÍ SMLOUVA

EXLUZIVNÍ SMLOUVA

Význam smlouvy o exkluzivitě při prodeji nemovitostí

Prodáváte nemovitost přes realitní kancelář? Je výhodnější svěřit prodej jedné realitce nebo lépe prodáte, pokud ji nabídnete více prodejcům?

Až deset procent z ceny stojí prodávající neochota uzavřít s realitní kanceláří exkluzivní smlouvu. Rozhodně totiž neplatí, že čím více realitek nemovitost inzeruje, tím rychleji a za vyšší cenu se objekt prodá, pravidlům trhu odpovídá skutečnost, že je tomu spíše naopak.

Jak fungují exkluzivní smlouvy?

Velké realitní kanceláře napříč trhem se shodují, že tuzemský realitní trh potřebuje změnu. Díky neprofesionalitě některých makléřů například odmítají prodávající i kupující řadu bezpečnostních opatření – zdají se jim podezřelé a příliš zavazující. Typickým příkladem jsou exkluzivní či rezervační smlouvy, garance uvolnění bytu, skládání rezervačních poplatků, osobní prohlídky makléřů před samotnou inzercí nemovitosti, či neochota poskytnout kanceláři potřebnou dokumentaci k bytu. O těchto možnostech by měl klienta informovat každý kvalitní realitní makléř, případně by se měl dozvědět z prezentace firmy. Jsou to zákkladní práva a možnosti klienta na realitním trhu a každý klient by měl uzavírat smlouvu se znalostí těchto možností. Bohužel v praxi některých realitních kanceláří je informace tajit a zamlžovat.

„Před pěti až sedmi lety se přes exkluzivní smlouvy realizovalo až 80 procent obchodů. Dnes je to jen dvacet procent. Prodávající se tím ovšem výrazně poškozují. Cena jde dolů až o deset procent a v průměru o šest týdnů se natahuje doba prodeje. Mnoho realitních kanceláří totiž nemovitost inzeruje pod schválenou cenou a kupující si pak z patnácti inzerátů na tutéž nemovitost vybere ten nejlevnější. Oni pak přesvědčí majitele, že za vyšší cenu prodat nejde,“ sdělil nám majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Význam smluv o exkluzivitě:

  • prodávajícím garantují cenu a znemožní kupujícím smlouvat
  • zakotví i dobu na vystěhování bytu a zajištění náhradního bydlení nebo způsob předání peněz
  • na straně kupujících rovněž garantují podmínky koupě – ať už jde o cenu nebo vystěhování prodávajícího
  • jsou v nich také obsaženy finanční postihy pro prodávajícího při porušení smlouvy.

Exkluzivní smlouvy udržují stabilitu trhu

Jedna nemovitost je někdy nabízena deseti různými kancelářemi za deset různých cen. To způsobuje v očích případných zájemců nedůvěru. Taková nemovitost se stává zejména díky internetu zprofanovanou a svému vlastníkovi přináší pouze ztráty. Realitní kanceláře musejí svým potenciálním klientům vysvětlit, že dobře prodat jejich nemovitost vyžaduje vysoce odborný přístup, ke kterému ale potřebuje ze strany klientů důvěru, tedy ujištění o exkluzivním zastupování.

Odborníci ovšem připouštějí, že za zmatenou situaci mohou především neprofesionální realitní makléři kolegové. „Bohužel realitní kanceláře mají v Česku nepříliš dobré renomé. Klienti si stále neuvědomují, že vhodným výběrem opravdu seriózní kanceláře si ušetří čas, minimalizují rizika a že prodeji nemovitostí by se měli věnovat pravdu profesionálové.

Dobře připravená  exkluzivní zakázka by neměla skončit jako nezrealizovaná. Některé realitky si v takovém případě procenta účtují, obecným pravidlem to však není. Je přece v zájmu realitní kanceláře nemovitost prodat - musí se proto snažit.

 Exkluzivní smlouvy nejsou podle makléřů zatím dobře prezentovány a proto se o nich mnoho neví. Exkluzivita navíc podporuje plný servis makléře pro obě strany. Vyhodnocení nabídky, správné stanovení ceny a vhodný způsob prezentace znamená především bezpečnost a efektivní transakci.

A jak postupovat, pokud např. prodáváte dům na venkově, který může sloužit jako rekreační objekt. Je i v takovém případě doporučeno uzavřít exkluzivní smlouvu nebo je lepši prodej přes několik realitních kanceláří s ohledem na to že každá působí v jiném regionu?

Ano!! i v takovém případě je vhodné uzavřít exkluzivní smlouvu. Každá kancelář by měla být připravena spolupracovat i s kancelářemi, které jsou lokalizované v konkrétní destinaci. Šance najít kupce roste s kvalitou připravenosti zakázky, s rostoucí úrovní služeb RK. A umocní ji dobře stanovená reálná tržní cena.