Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

S rezervační smlouvou se setká velká část zájemců o nemovitost. Vyřízení všech potřebných věcí ke koupi je někdy zdlouhavé a rezervační smlouva dává kupujícímu jistotu, že si prodávající obchod nerozmyslí.

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

13.5.2016 - S rezervační smlouvou se setká velká část zájemců o nemovitost. Vyřízení všech potřebných věcí ke koupi je někdy zdlouhavé a rezervační smlouva dává kupujícímu jistotu, že si prodávající obchod nerozmyslí. Alespoň po dobu stanovené lhůty.  A co by taková smlouva měla obsahovat?

Kupující i prodávající by si před podpisem rezervační smlouvy měli prověřit, zda obsahuje všechny náležitosti.  Mezi ty nejdůležitější patří samozřejmě identifikace obou stran, přesné označení a vymezení předmětu rezervace, případná právní omezení vztahující se k nemovitosti, kupní cena a výše rezervačního poplatku. V případě poplatku je vhodné rozepsat i podmínky vložení a uvolnění z případné úschovy. Dobře promyslet by si měl kupující zejména lhůtu rezervace, po jejíž skončení se zavazuje podepsat kupní smlouvu nebo alespoň smlouvu o smlouvě budoucí.

Pokud uplyne doba rezerva a kupující není schopen dodržet ustanovené podmínky, rezervační poplatek propadne protistraně. Smluvená částka by měla být náhradou za ztrátu spojenou s pozastavením nabídky nemovitosti. Pokud nedodrží podmínky rezervační smlouvy prodávající, kauce bude v plné výši vrácena kupujícímu.

Vždy je důležité vědět, s kým zájemce o nemovitost uzavírá rezervační smlouvu. Pokud smlouvu uzavírá kupující s prodávajícím, většinou nenastane s případným vrácením kauce problém. Poměrně často za stranu prodávajících jedná realitní kancelář, u které je kauce složena. Bohužel zájemce o nemovitost často neprověřuje danou realitní společnost tak důkladně, jako kdyby ji svěřoval svou nemovitost k prodeji. To však může být chyba. Právě s neseriózní realitní kanceláří může mít kupující velký problém. Makléř se sice při složení kauce kupujícímu zavazuje, že nebude dál nemovitost nabízet, to ovšem za špatné komunikace mezi realitní kanceláří a prodávajícím může v krajním případě skončit až prodejem jinému zájemci. Později může být také problém s vyplacením kauce zpět. Pokud zájemce o nemovitost pochybuje, měl by raději požadovat smlouvu o smlouvě budoucí kupní.

Rezervační smlouva je závazek pro kupujícího i prodávajícího. Ve velké většině tento příslib budoucího prodeje končí úspěšným obchodem. Na to se však ani jedna strana nesmí spoléhat a je potřeba si všechny náležitosti ve smlouvě řádně zkontrolovat.

Lenka Doležalová

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 25
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Který prostor může a který nemůže být bytem

Který prostor může a který nemůže být bytem
18.5.2022 - Ne každé prostory jsou určeny k bydlení. V bytových i rodinných domech je mnoho dalších místností a prostorů, které by sice mohly být obývány, ale podle zákonných norem a předpisů nejsou..

Ze starého objektu luxusní bydlení

Ze starého objektu luxusní bydlení
16.5.2022 - Dá se bydlet v bývalé stodole, sýpce, továrně? Příklady zajímavých renovací dokladují, že to jde. Stačí mít odvahu, energii a dobré odborníky. Takže pokud se bude nabízet ke koupi..

Kupujete nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost veškerého zařízení

Kupujete nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost veškerého zařízení
13.5.2022 - Zařízený byt může být široký pojem. Od developera v tomto případě dostanete byt se sanitárním vybavením, podlahovými krytinami, a možná i kuchyňskou linkou. Takové byty také prodávají..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman