Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

S rezervační smlouvou se setká velká část zájemců o nemovitost. Vyřízení všech potřebných věcí ke koupi je někdy zdlouhavé a rezervační smlouva dává kupujícímu jistotu, že si prodávající obchod nerozmyslí.

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě

13.5.2016 - S rezervační smlouvou se setká velká část zájemců o nemovitost. Vyřízení všech potřebných věcí ke koupi je někdy zdlouhavé a rezervační smlouva dává kupujícímu jistotu, že si prodávající obchod nerozmyslí. Alespoň po dobu stanovené lhůty.  A co by taková smlouva měla obsahovat?

Kupující i prodávající by si před podpisem rezervační smlouvy měli prověřit, zda obsahuje všechny náležitosti.  Mezi ty nejdůležitější patří samozřejmě identifikace obou stran, přesné označení a vymezení předmětu rezervace, případná právní omezení vztahující se k nemovitosti, kupní cena a výše rezervačního poplatku. V případě poplatku je vhodné rozepsat i podmínky vložení a uvolnění z případné úschovy. Dobře promyslet by si měl kupující zejména lhůtu rezervace, po jejíž skončení se zavazuje podepsat kupní smlouvu nebo alespoň smlouvu o smlouvě budoucí.

Pokud uplyne doba rezerva a kupující není schopen dodržet ustanovené podmínky, rezervační poplatek propadne protistraně. Smluvená částka by měla být náhradou za ztrátu spojenou s pozastavením nabídky nemovitosti. Pokud nedodrží podmínky rezervační smlouvy prodávající, kauce bude v plné výši vrácena kupujícímu.

Vždy je důležité vědět, s kým zájemce o nemovitost uzavírá rezervační smlouvu. Pokud smlouvu uzavírá kupující s prodávajícím, většinou nenastane s případným vrácením kauce problém. Poměrně často za stranu prodávajících jedná realitní kancelář, u které je kauce složena. Bohužel zájemce o nemovitost často neprověřuje danou realitní společnost tak důkladně, jako kdyby ji svěřoval svou nemovitost k prodeji. To však může být chyba. Právě s neseriózní realitní kanceláří může mít kupující velký problém. Makléř se sice při složení kauce kupujícímu zavazuje, že nebude dál nemovitost nabízet, to ovšem za špatné komunikace mezi realitní kanceláří a prodávajícím může v krajním případě skončit až prodejem jinému zájemci. Později může být také problém s vyplacením kauce zpět. Pokud zájemce o nemovitost pochybuje, měl by raději požadovat smlouvu o smlouvě budoucí kupní.

Rezervační smlouva je závazek pro kupujícího i prodávajícího. Ve velké většině tento příslib budoucího prodeje končí úspěšným obchodem. Na to se však ani jedna strana nesmí spoléhat a je potřeba si všechny náležitosti ve smlouvě řádně zkontrolovat.

Lenka Doležalová

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 31
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika
27.5.2024 - Pokud si hodláte pronajmout v soukromém činžáku dvě tři kanceláře nebo prostor pro malý obchůdek či provozovnu, bude uzavření standardní nájemní smlouvy otázkou několika dnů. Stačí..

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě
22.5.2024 - Starých činžovních domů, které nabízejí byty v osobním vlastnictví, není málo. Ne všechny prošly rekonstrukcí, a tak vybrat si byt v takovém domě znamená počítat také s obdobím prachu,..

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí
20.5.2024 - Prodej luxusního bytu či domu není jen o jeho ocenění a prezentaci na realitním serveru. V mnoha ohledech se jedná o nadstandardní proces, který vyžaduje odlišný přístup než prodej..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman