Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » Jak postupovat při prodeji zděděné nemovitosti

Jak postupovat při prodeji zděděné nemovitosti

Jak postupovat při prodeji zděděné nemovitosti

Dědické řízení je pro pozůstalé mnohdy náročným procesem. Zejména pokud jsou mezi nimi nějaké neshody. Majetek se dělí a zejména u nemovitých věcí se vlastníky může stát více dědiců.

Jak postupovat při prodeji zděděné nemovitosti

Jak postupovat při prodeji zděděné nemovitosti

22.1.2016 - Dědické řízení je pro pozůstalé mnohdy náročným procesem. Zejména pokud jsou mezi nimi nějaké neshody. Majetek se dělí a zejména u nemovitých věcí se vlastníky může stát více dědiců. V takovém případě je dohoda nutná.

Pokud se některý ze spoluvlastníků nechce svého podílu vzdát nebo vyplatit další vlastníky, přichází na řadu prodej. Pokud již bylo dědictví řádně ukončeno a změna majitelů nemovitosti zaznamenána do katastru, lze za souhlasu všech přejít k prodeji. Ten ale mnohdy komplikují vztahy mezi dědici.

Prodej nemovitosti, jejíž podíly vlastní více majitelů, má vždy složitější průběh. Nejjednodušší způsob je zvolit mluvčího, který jedná za všechny. V případě neshod to samozřejmě nejde a chtějí se na prodeji podílet všichni. Jejich rozpory by však neměl vycítit zájemce o nemovitost. Rozhodně by měla předem proběhnout dohoda o ceně i rozdělení utržené částky dle vlastnických podílů. Nejhorší variantou je, když nemovitost nabízí každý spoluvlastník zvlášť. Zájemce mohou takové zmatky odradit.

Pokud se dědicové na všem shodnou, musí nechat zpracovat odhad ceny nemovitosti. Odhad si mohou dědicové nechat zpracovat od autorizovaného znalce nebo i realitního makléře. V případě zděděné nemovitosti většinou stačí ta levnější varianta. Pozůstalí často doufají v nižší odhadní cenu, protože se od ní odvíjí poplatky u notáře. Pokud chtějí nemovitost následně prodat, musí si uvědomit, že daň z příjmů se počítá z rozdílu mezi prodejní a pořizovací cenou. Pokud tedy bude prodejní cena výrazně vyšší než odhad, částka za daň z příjmu může převýšit poplatky u notáře v případě vyššího odhadu.

Prodej zděděné nemovitosti provází často silné emoce, které mohou zastínit klidné uvažování. Pokud se vnáší do prodeje zmatek a spory prodávajících, snižuje to cenu reality a tím i podíl utržené částky všem zúčastněným. Prodej se také může táhnout roky a o majetek se nikdo nestará, tudíž chátrá. Proto je vždy potřeba hledat co nejlepší řešení pro všechny i za cenu menších ústupků. V případě pochybností také není špatné poradit se s právníkem.

Lenka Dolaželová

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 15
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Co mohou sledovat kamery instalované na domě

Co mohou sledovat kamery instalované na domě
19.7.2024 - Odkládání objemného odpadu k běžným popelnicím na směsný odpad. Ničení domovní fasády, ale také třeba zámků či dveří, takové a podobné problémy řeší mnoho majitelů bytových domů,..

Bydlení vládne minimalismus

Bydlení vládne minimalismus
15.7.2024 - Jednoduchost, skromnost, pokora. Malé, ale praktické, útulné a udržitelné. Takový je styl bydlení podle mladé generace. Vždyť proč hromadit věci, které potřebují údržbu a úklid, když je..

Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy

Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy
11.7.2024 - U rodinného domku se to možná nezdá, ale když se investor pustí do stavby velké budovy, ať administrativní, či skladového nebo jinak využitelného areálu, bez digitálního modelu budovy se..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman