Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » Jaký využít odhad ceny nemovitosti při jejím prodeji?

Jaký využít odhad ceny nemovitosti při jejím prodeji?

Jaký využít odhad ceny nemovitosti při jejím prodeji?

Prodávající chce zpravidla za nabízenou nemovitost utržit nejvyšší možnou částku. Nadsazená kupní cena může však potencionální zájemce odradit. Stanovení adekvátní ceny vůči nabídce je důležité od první chvíle.

Jaký využít odhad ceny nemovitosti při jejím prodeji?

14.7.2016 - Prodávající chce zpravidla za nabízenou nemovitost utržit nejvyšší možnou částku. Nadsazená kupní cena může však potencionální zájemce odradit. Stanovení adekvátní ceny vůči nabídce je důležité od první chvíle. Pokud se prodávající na realitním trhu příliš nevyzná, měl by o pomoc požádat odhadce.

Návrh kupní ceny může majiteli přednést zkušený realitní makléř. Mnohdy má realitní kancelář i svého odhadce. Nejprve by si kupující měl uvědomit, jaký druh odhadu požaduje a posléze vybrat, kdo jej vypracuje. Základní dva druhy jsou tržní odhad a znalecký posudek. Liší se způsobem vypracování.

Znalecký posudek je vytvářen dle prováděcí vyhlášky zákona o oceňování. Mohou jej vydávat pouze osoby jmenované soudem či ministrem spravedlnosti. Při určování ceny musí soudní znalec postupovat podle ministerských tabulek a nemůže vzít v úvahu například aktuální atraktivitu polohy, ve které se nemovitost nachází. Vzhledem k nutné odbornosti znalce bývá také tento odhad finančně náročnější záležitostí. Nejčastěji je zpracováván kvůli výpočtu daně z nabytí nemovitých věcí. Při samotném prodeji nemovitosti většinou nebývá tím rozhodujícím pro určení kupní ceny.

Tržní odhad se od znaleckého posudku může lišit. Pro tento druh odhadu neplatí tak přísná pravidla a promítne se do něj i nižší poptávka o nemovitosti v daném regionu, skládka v těsné blízkosti a další faktory. Odhadcem se může stát kdokoliv s koncesí od ministerstva průmyslu a obchodu. Tržní odhad se využívá i při úvěrovém řízení v bance, pro kterou je důležité, za jakou částku by byla schopna nemovitost prodat. Pokud je tržní odhad stanoven na nižší cenu, než za kolik prodávající nemovitost nabízí, může mít kupující problém s vyřízením 100% hypotéky. Není výjimkou, že tržní odhad banky je nižší, než cena stanovená jiným nezávislým odhadcem. Bohužel volnější podmínky při stanovení tržního odhadu způsobují, že různí odhadci dospějí k různým výsledkům. 

Pro sestavení prvotní nabídky prodeje nemovitosti většinou postačí odhad makléře. Pokud dává prodávající přednost kvalifikovaným odhadcům, měl by se dotázat ve své realitní kanceláři, zda nabízí tuto službu, popřípadě ji vyhledat jinde. V případě prodeje svépomocí a bez předešlých zkušeností by mělo být zpracování znaleckého posudku nebo tržního odhadu jedním z prvních kroků.

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 15
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Co mohou sledovat kamery instalované na domě

Co mohou sledovat kamery instalované na domě
19.7.2024 - Odkládání objemného odpadu k běžným popelnicím na směsný odpad. Ničení domovní fasády, ale také třeba zámků či dveří, takové a podobné problémy řeší mnoho majitelů bytových domů,..

Bydlení vládne minimalismus

Bydlení vládne minimalismus
15.7.2024 - Jednoduchost, skromnost, pokora. Malé, ale praktické, útulné a udržitelné. Takový je styl bydlení podle mladé generace. Vždyť proč hromadit věci, které potřebují údržbu a úklid, když je..

Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy

Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy
11.7.2024 - U rodinného domku se to možná nezdá, ale když se investor pustí do stavby velké budovy, ať administrativní, či skladového nebo jinak využitelného areálu, bez digitálního modelu budovy se..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman