Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » KDY PLATÍ PRODÁVAJÍCÍ DAŇ Z PŘÍJMU PŘI PRODEJI DRUŽSTEVNÍHO BYTU?

KDY PLATÍ PRODÁVAJÍCÍ DAŇ Z PŘÍJMU PŘI PRODEJI DRUŽSTEVNÍHO BYTU?

Prodej družstevního bytu se v mnohém liší od prodeje bytu v osobním vlastnictví.

Kdy platí prodávající daň z příjmu při prodeji družstevního bytu?

Prodej družstevního bytu se v mnohém liší od prodeje bytu v osobním vlastnictví. Zásadní rozdíl je samozřejmě v tom, že majitelem bytu je družstvo a prodávající pouze vlastníkem členských práv bytu družstva, které převádí za úplatu na kupujícího. Při prodeji družstevního bytu se za určitých podmínek týká kupujícího i daň z příjmu fyzických osob.

Platba daně z příjmu fyzických osob se netýká prodávajících v případě, kdy doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem přesahuje pět let. Pokud tedy do uplynutí lhůty chybí pár měsíců, měl by se současný majitel členských práv rozmyslet, zda se nevyplatí s prodejem počkat.

Existují samozřejmě i výjimky, kdy prodávající nemusí být členem družstva pět let a zároveň se platbě daně může vyhnout. Lhůta nemusí být dodržena při použití získaných peněz na uspokojení vlastní bytové potřeby. Použití peněz na pokrytí bytových potřeb musí být doloženo nejpozději do roka od převodu vlastnických práv družstvu.

Zákonná lhůta osvobozující prodávajícího od daně je v případě dědictví odlišná pro prodej bytu v osobním vlastnictví a převodu členských práv bytu družstva. Zatímco dědic při prodeji zděděného bytu počítá do pětileté lhůty i dobu vlastnictví nemovitosti zůstavitelem, pro družstevní byty tato úprava neplatí. Dědicovi družstevního bytu se tak nezapočítává do zákonné lhůty členství zůstavitele, ale sám musí členská práva vlastnit pět let.

Při prodeji družstevního bytu by se měl prodávající také zamyslet nad tím, zda by úspěšnost prodeje podpořil případný převod bytu do osobního vlastnictví, viz. náš článek Jak získat družstevní byt do osobního vlastnictví.

Lenka Doležalová

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 31
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika
27.5.2024 - Pokud si hodláte pronajmout v soukromém činžáku dvě tři kanceláře nebo prostor pro malý obchůdek či provozovnu, bude uzavření standardní nájemní smlouvy otázkou několika dnů. Stačí..

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě
22.5.2024 - Starých činžovních domů, které nabízejí byty v osobním vlastnictví, není málo. Ne všechny prošly rekonstrukcí, a tak vybrat si byt v takovém domě znamená počítat také s obdobím prachu,..

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí
20.5.2024 - Prodej luxusního bytu či domu není jen o jeho ocenění a prezentaci na realitním serveru. V mnoha ohledech se jedná o nadstandardní proces, který vyžaduje odlišný přístup než prodej..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman