Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » PŘEVZETÍ NOVOSTAVBY JEDINĚ S PŘEJÍMKOU

PŘEVZETÍ NOVOSTAVBY JEDINĚ S PŘEJÍMKOU

PŘEVZETÍ NOVOSTAVBY JEDINĚ S PŘEJÍMKOU

Novostavba není vždy zárukou nemovitosti bez vad.

PŘEVZETÍ NOVOSTAVBY JEDINĚ S PŘEJÍMKOU

Novostavba není vždy zárukou nemovitosti bez vad. Přejímka technického inspektora by měla odhalit všechny možné závady na stavbě či bytu a tím ušetřit kupujícímu starosti s pozdějšími reklamacemi. Nejenže je vše řádně zapsáno v předávacím protokolu, ale kupující také může za jistých okolností trvat na snížení kupní ceny nemovitosti.

Na přejímce novostavby se nevyplatí šetřit. Jakmile kupující jednou podepíše předávací protokol, v kterém nejsou vady na nemovitosti zapsány, proces pozdější reklamace se výrazně stěžuje. Důvěra k firmě, od které vybranou realitu kupuje, není na místě. Vady na novostavbách jsou běžnou praxí také u zavedených společností. Nemusí jít o cíl oklamat zákazníka, ale například mechanické poškození podlahy mají často na svědomí samotní stavebníci nešikovnou manipulací materiálu. Právě takové vady je v budoucnu složité reklamovat.

K přejímce by měl být vždy přizván kvalifikovaný technický inspektor. Pokud kupující vstupuje do rané fáze vybraného developerského projektu nebo si nechává stavět bydlení dle svých představ firmou, měl by inspektora oslovit s dostatečným předstihem. Již několik měsíců před kolaudací nemovitosti by měl inspektor zkontrolovat stav nemovitosti. Mimo jiné ověřuje například skutečnou výměru, požární bezpečnost, domovní instalace, dlažby, obklady, okna a mnoho dalšího. Kontrolou před samotným předáním se dá často předejít vážnějším technickým závadám. Tomuto procesu se říká předjímka.

Ve chvíli, kdy je realita připravena k předání, je potřeba přizvat inspektora také k přejímce. Je nutné provést kontrolu celé nemovitosti. Součástí přejímky musí být samozřejmě důsledně zpracovaný předávací protokol. V případě zjištěných vad se uvádí přesný popis a ideálně fotodokumentace. Většinou se lze hned dohodnout na způsobu řešení reklamace. Někdy jde o příslib opravy či výměny poškozené věci, jindy developerská společnost svolí k snížení kupní ceny. Předávací protokol musí být vždy stvrzen podpisem kupujícího a zástupcem developera či jiného prodejce.

Někdy se může zdát, že při koupě nemovitosti musí kupující absolvovat zbytečně složité řízení plné papírování. Proces přejímky se za zbytečný pokládat rozhodně nedá. Jakákoliv neopatrnost může být vykoupena ještě složitější řešením pozdějších reklamací, které často dopadnou stejně neúspěšně. Proto by měl kupující vždy vynaložit veškeré úsilí k zajištění kvalitní přejímky a zpracování podrobného předávacího protokolu.

Lenka Doležalová

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 31
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika

Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika
27.5.2024 - Pokud si hodláte pronajmout v soukromém činžáku dvě tři kanceláře nebo prostor pro malý obchůdek či provozovnu, bude uzavření standardní nájemní smlouvy otázkou několika dnů. Stačí..

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě
22.5.2024 - Starých činžovních domů, které nabízejí byty v osobním vlastnictví, není málo. Ne všechny prošly rekonstrukcí, a tak vybrat si byt v takovém domě znamená počítat také s obdobím prachu,..

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí

6 věcí, bez kterých se neobejdete při prodeji luxusních nemovitostí
20.5.2024 - Prodej luxusního bytu či domu není jen o jeho ocenění a prezentaci na realitním serveru. V mnoha ohledech se jedná o nadstandardní proces, který vyžaduje odlišný přístup než prodej..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman