Nacházíte se: Úvod » ZAJÍMAVOSTI » ČLÁNKY » Vyplatí se koupě nebytového prostoru pro účely bydlení?

Vyplatí se koupě nebytového prostoru pro účely bydlení?

Vyplatí se koupě nebytového prostoru pro účely bydlení?

Úspora peněz hraje často při výběru bydlení velkou roli. Nebytové prostory lze pořídit za nízkou pořizovací cenu a přesto z nich udělat útulný domov.

Vyplatí se koupě nebytového prostoru pro účely bydlení?

6.5.2016 - Úspora peněz hraje často při výběru bydlení velkou roli. Nebytové prostory lze pořídit za nízkou pořizovací cenu a přesto z nich udělat útulný domov. Zájemce o bydlení může využít kancelářské prostory, ateliéry, sklepní nebo půdní prostory a za určitých podmínek převést na jednotku určenou k bydlení.

Bydlení v původně nebytovém prostoru je většinou dočasným řešením. Pro rodiny s dětmi tato varianta zpravidla není vyhovující, avšak pro jednotlivce s duchem dobrodruha může být víc než jen levné bydlení. S trochou kreativity si majitelé nebytových jednotek mohou vytvořit opravdu originální domov. Například sklepní prostory v centru Prahy lze pořídit s několikanásobně nižšími náklady než garsonku ve stejné lokalitě. Zejména u sklepních prostorů musí však majitel vyřešit problémy s vlhkostí a nedostatkem světla, tudíž je potřeba do propočtů zahrnout i další investice. Stavební úřad je v tomto ohledu nekompromisní a dohlíží na splnění podmínek pro změnu účelu užívání dle stavebního zákona.

Pozor by si měl také zájemce dát na 21% daň, která se váže na prostory určené k podnikání, zatímco za běžný byt by odváděl pouze 15 %. Další problém může nastat v případě, že se kupující rozhodne financovat nemovitost úvěrem. Některé banky nejsou příliš nakloněny poskytovat hypotéky na nebytové prostory. Taková nemovitost se pro ně může zdát neadekvátní zástavou. Řešením může být ručení jinou nemovitostí, avšak tyto složitosti mohou nejednoho kupující odradit.

Přes všechny další náklady se mnohdy koupě nebytového prostoru se záměrem pozdějšího bydlení vyplatí. Ještě než začne nový majitel měnit koupenou nemovitost v útulný byt, je třeba získat od příslušného úřadu stavební ohlášení nebo stavební povolení. Stavební úřad posoudí, zda chystané změny splňují požadavky na změnu účelu užívání. Pokud již nebytové prostory splňují požadavky úřadu a není potřeba větší rekonstrukce, stačí podat oznámení o změně užívání.

Bydlení v nebytovém prostoru je netradiční, avšak skrývá mnoho možností. Ne všechny nemovitosti tohoto typu jsou určené pro proměnu v originální byt za velmi výhodnou cenu, avšak při důkladnějším hledání se jich nabízí mnoho. Trpělivost při výběru nemovitosti a důkladné propočty nákladů na rekonstrukci jsou základem pro pozdější spokojené bydlení.

Lenka Doležalová

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 15
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Co mohou sledovat kamery instalované na domě

Co mohou sledovat kamery instalované na domě
19.7.2024 - Odkládání objemného odpadu k běžným popelnicím na směsný odpad. Ničení domovní fasády, ale také třeba zámků či dveří, takové a podobné problémy řeší mnoho majitelů bytových domů,..

Bydlení vládne minimalismus

Bydlení vládne minimalismus
15.7.2024 - Jednoduchost, skromnost, pokora. Malé, ale praktické, útulné a udržitelné. Takový je styl bydlení podle mladé generace. Vždyť proč hromadit věci, které potřebují údržbu a úklid, když je..

Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy

Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy
11.7.2024 - U rodinného domku se to možná nezdá, ale když se investor pustí do stavby velké budovy, ať administrativní, či skladového nebo jinak využitelného areálu, bez digitálního modelu budovy se..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman